Kwiaty i wieńce o wymowie funeralnej są odpowiednie nie tylko przy okazji pogrzebu. Będą one odpowiednie również przy okazji Wszystkich Świętych lub generalnie jako przybranie nagrobka np. w związku z rocznicą śmierci bliskiej osoby. Florystyka funeralna oferuje rozmaite możliwości, które sprawiają, że smutne okoliczności zyskują godną oprawę.

Florystyka funeralna na pogrzeb

Wśród pogrzebowych propozycji florystycznych najbardziej eleganckie wydają się wieńce. Tradycyjnie wykorzystywane są tzw. wieńce warszawskie. Ich konstrukcja opiera się na pędach leszczynowych, do których mocuje się tzw. stroisz, którego funkcję pełnią najczęściej świerkowe gałęzie. W dalszej kolejności montowane jest właściwe przystrojenie w postaci kwiatów żywych lub sztucznych.

Wieńce w tradycji zarezerwowane są dla najbliższych. Osoby z dalszego otoczenia zmarłego składają wiązanki. Tutaj podstawą są również gałęzie drzew oraz krzewów iglastych. Ewentualną alternatywę dla podstawy konstrukcji może stanowić floret.

Opisane wyżej przykłady florystyki funeralnej są stosowane również przy okazji Wszystkich Świętych. Różnice sprowadzają się jednak do wybieranych rodzajów kwiatów oraz rozmiaru form florystycznych, z których utrwaliły się te mniejsze. Do bardziej oryginalnych propozycji można zaliczyć wianuszki oraz kompozycje w różnych kształtach np. krzyży lub serca. Nowością jest też mech na siatce przybrany kwiatami.

wieniec pogrzebowy z kwiaciarni internetowej

Florystyka funeralna w codziennym wydaniu

W trosce o nagrobki najbliższych dekoracje są wykorzystywane na co dzień, z okazji rocznic urodzin i śmierci oraz przy okazji świąt religijnych takich jak Wielkanoc i Boże Narodzenie. Przybranie różni się wówczas od pogrzebowego i nawiązuje do pór roku oraz motywów świątecznych.

Więcej o florystyce funeralnej na stronie kwiaciarni Girlanda

Świąteczna florystyka funeralna w przykładach:

  • w kompozycjach bożonarodzeniowych tradycyjnie można spotkać motywy takie jak gwiazdki, szyszki, bombki, kolory srebrny, złoty i czerwony,
  • na Wielkanoc różnego rodzaju stroiki nagrobne ozdabia się elementami w radosnych wyrazistych kolorach (żółtym, czerwonym). Tradycyjnym dodatkiem są bazie oraz ozdoby w kształcie pisanek i baranków.

W zależności od okazji florystyka funeralna może przybrać różną postać. Nie zawsze też mimo smutnych powiązań wiązanki i wieńce na grób muszą wyglądać smutno. Coraz częściej stosuje się nowoczesne sposoby wykorzystania tradycyjnych dodatków i kolorów. Wyglądają one skromnie i jednocześnie elegancko i stanowią atrakcyjną alternatywę dla popularnych rozwiązań.