Wieńce są niezbędnym elementem podczas pogrzebu. Florystyka funeralna oferuje odpowiednie wieńce pogrzebowe zarówno dla zwolenników tradycji jak i dla osób nowoczesnych. Profesjonalna florystka może też zrealizować indywidualne pomysły. Przedstawiamy dostępne możliwości.

Najpopularniejsze wieńce pogrzebowe

Wieńce są zarezerwowane dla osób najbliższych zmarłemu. Ważne więc, by miały godny charakter. Najczęściej wybierane wieńce pogrzebowe mają kształt owalnego wianka rzymskiego lub tzw. warszawskiego. Owal jest nieprzypadkowy i odnosi się do symbolu kontynuacji życia po śmierci oraz pamięci. Wieńce warszawskie i rzymskie różnią się między sobą masą. Pierwsze mają lekką konstrukcję na bazie obręczy leszczynowej lub wierzbowej. Z kolei wieniec rzymski jest cięższy i wykorzystuje podkład ze słomy.

Dalsze przygotowanie obu typów wieńców wygląda podobnie. Na podkładach mocuje się na ogół jeden gatunek kwiatów. Najpopularniejsze to róże, goździki, lilie. Szczególnie elegancko wypadają anturie. Z kolei do najtrwalszych należą goździki. Do bezpiecznych kolorów zalicza się: biel, fiolet, róż. W przypadku wieńców rzymskich do ozdoby stosuje się też liście, pojedyncze końcówki gałęzi drzew i krzewów iglastych, mech oraz szyszki. Końcowy element przybrania to szarfy z ostatnim pożegnaniem.

dwukolorowy wieniec pogrzebowy

Nietypowe wieńce pogrzebowe

Kwiaciarnie realizują również specjalne zamówienia na wieńce na pogrzeb. Oryginalne kompozycje wieńców wykorzystują w sposób nowatorski zarówno dostępne kształty jak i kolory. Jeżeli chodzi o ostatnie, to ciekawy efekt dają dwukolorowe wieńce pogrzebowe. Dla wyróżnienia wybiera się tu kolory w pewnym sensie przeciwstawne np. purpurę (lub róż) i biel, żółć i biel. Spotkać można też wieńce biało-czarne lub asymetryczne. Przykładem oryginalnego materiału może być wrzos, który będzie zwracał uwagę nawet w formie tradycyjnego pierścienia.

Oryginalne wieńce pogrzebowe mają kształt:

  • serca – akceptowany również przez tradycjonalistów, zarezerwowany jednak dla najbliższej rodziny,
  • kopuły – przypominają wyglądem bukiet, kwiaty ułożone są centrycznie,
  • łzy – oryginalny a zarazem elegancki, do jego wykonania można użyć przykładowo goździki, róże i gipsówkę.

Niezależnie od tego, jaką kompozycję wybierzemy, ważnym wyznacznikiem powinna być też wiedza na temat preferencji zmarłego. Jej wykorzystanie będzie szczególnym wyrazem szacunku. Jeżeli zmarły był tradycjonalistą najlepiej wybrać wieniec pogrzebowy tzw. warszawski. Jeżeli lubił kolory, można sobie pozwolić na wręcz radosny wieniec w kształcie kopuły. W każdym przypadku w kwiaciarni będziemy mogli liczyć na duży wybór.