Na Uniwersytecie w Manchesterze zespół pod przywództwem Tom’ a Kilburn’ a zaprojektował i zbudował maszynę wykorzystującą nowo opracowane tranzystory zamiast zaworów, a ich pierwszy tranzystorowy komputer i pierwszy komputer na świecie został uruchomiony do 1953 roku, a druga wersja została ukończona w kwietniu 1955 roku. Jednak maszyna wykorzystywała zawory do generowania fal zegara o częstotliwości 125 kHz oraz do odczytu i zapisu na pamięci bębna magnetycznego, więc nie był to pierwszy komputer całkowicie tranzystorowy. To wyróżnienie należy do Harwell CADET z 1955 roku, zbudowany przez oddział elektroniki Instytutu Badań Energii Atomowej w Harwell.

Jak serwis monitorów wpływa na jakość obrazu

Kolejny wielki postęp w mocy obliczeniowej nastąpił wraz z nadejściem układu scalonego. Idea układu scalonego została stworzona po raz pierwszy przez radarującego naukowca pracującego dla Królewskiego Zakładu Radaru Ministerstwa Obrony, Geoffrey W. A. Lata. Dummer zaprezentował pierwszy publiczny opis układu scalonego na Sympozjum Postępu w zakresie Jakości Elementów Elektronicznych w Waszyngtonie, 7 maja 1952 roku. Ten nowy rozwój zapowiadał eksplozję komercyjnego i osobistego użytku komputerów i doprowadził do wynalezienia mikroprocesora. Podczas gdy przedmiotem sporu jest dokładnie to, które urządzenie było pierwszym mikroprocesorem, częściowo z powodu braku porozumienia co do dokładnej definicji terminu „mikroprocesor”, nie ulega wątpliwości, że pierwszym mikroprocesorem jednoukładowym był Intel 4004, zaprojektowany i zrealizowany przez Teda Hoffa, Federico Faggina i Stanleya Mazora w Intel. Jeśli chodzi o monitory i serwis monitorów lcd więcej na: Serwis komputerowy Białystok – 3 giga.

naprawa zasilania na płycie głównejNa czym polega serwisowanie monitorów

Pierwsze praktyczne układy scalone zostały wynalezione przez Jacka Kilby’ ego w Texas Instruments i Roberta Noyce’ a w Fairchild Semiconductor. W lipcu 1958 roku Kilby zarejestrował swoje pierwsze pomysły dotyczące układu scalonego, prezentując z powodzeniem pierwszy działający zintegrowany przykład 12 września 1958 roku. Kilby w swoim wniosku patentowym z dnia 6 lutego 1959 r. Kilby opisał swoje nowe urządzenie jako „korpus materiału półprzewodnikowego, w którym wszystkie elementy układu elektronicznego są całkowicie zintegrowane”, a także wymyślił swój własny pomysł na układ scalony pół roku później niż Kilby. Jego chip rozwiązywał wiele praktycznych problemów, których Kilby nie miał. Wyprodukowany w Fairchild Semiconductor, został wykonany z krzemu, podczas gdy żeton Kilby’ ego został wykonany z germanu.

Wraz z ciągłą miniaturyzacją zasobów obliczeniowych oraz postępem w eksploatacji przenośnych baterii, komputery przenośne zyskały popularność w 2000 r. Te same zmiany, które przyczyniły się do wzrostu liczby laptopów i innych komputerów przenośnych, umożliwiły producentom integrację zasobów obliczeniowych z telefonami komórkowymi. Te tak zwane smartfony i tablety działają na różnych systemach operacyjnych i stały się dominującym urządzeniem komputerowym na rynku, przy czym według danych producentów w drugim kwartale 2013 r. dostarczono około 237 mln urządzeń.