Wcześni podróżnicy z Zachodu, podróżujący po Persji, Turcji, Indiach czy Chinach, często zwracają uwagę na brak zmian w modzie w poszczególnych miejscach. Japoński sekretarz Shogun w 1609 r. ukłonił się (nie do końca dokładnie) w stronę hiszpańskiego gościa, którego japońska odzież nie zmieniła w ciągu tysiąca lat.

Suknie ciążowe

Zmiany w kostiumie często miały miejsce w czasach zmian gospodarczych lub społecznych, jak to miało miejsce w starożytnym Rzymie i średniowiecznym kalifacie, a następnie w długim okresie bez większych zmian. W 8-wiecznej mauretańskiej Hiszpanii, muzyk Ziryab wprowadził do Cordobasop wyszukane sukienki oparte na sezonowych i codziennych modach z rodzinnego Bagdadu, modyfikowane własną inspiracją. Podobne zmiany w modzie zaszły w XI wieku na Bliskim Wschodzie po przybyciu Turków, którzy wprowadzili style odzieżowe z Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu. Natomiast suknie ślubne duże rozmiary znajdziesz w wypożyczalni sukien ślubnych.

moda duże rozmiary dla mamSuknie dla mam – jak ubrać się na wesele

Początek w Europie ciągłych i coraz gwałtowniejszych zmian stylu odzieży można dość wiarygodnie datować. Historycy, w tym James Laver i Fernand Braudel, datują początek mody zachodniej w odzieży do połowy XIV wieku, choć należy zauważyć, że mają tendencję do polegania w dużej mierze na współczesnych obrazach i podświetlanych rękopisy nie były powszechne przed XIV wieku. Najbardziej dramatyczną wczesną zmianą w modzie było nagłe drastyczne skrócenie i dokręcenie męskiego przesadnego przesklepiania z łydki na ledwie przykrywające pośladki, czasami połączone z farszem w klatce piersiowej, aby zwiększyć jego wygląd. Stworzyło to charakterystyczny zachodni zarys dopasowanego blatu noszonego na legginsach lub spodniach.

Tempo zmian uległo znacznemu przyspieszeniu w następnym stuleciu, a moda kobiet i mężczyzn, zwłaszcza w opatrunku i ozdabianiu włosów, stała się równie złożona. Dzięki temu historycy sztuki potrafią posługiwać się modą w sposób pewny i precyzyjny, często do pięciu lat, zwłaszcza w przypadku obrazów z XV wieku. Początkowo zmiany w modzie doprowadziły do rozdrobnienia w wyższych klasach Europy tego, co do tej pory było bardzo podobnym stylem ubierania się, a następnie do rozwoju odmiennych stylów narodowych.

Te narodowe style pozostawały bardzo różne aż do czasu, gdy w XVII-XVIII w. przeciw-ruchy narzuciły po raz kolejny podobne style, pochodzące głównie z Ancien Régime France.Mimo, że bogaci zwykle prowadzili modę, rosnąca zamożność wczesnej nowoczesnej Europy doprowadziła do tego, że burżuazja, a nawet chłopi podążali za tendencjami z daleka, ale wciąż niekomfortowo zbliżali się do elit – jest to czynnik, który Fernand Braudel uważa za jeden z głównych motorów zmian mody.